Oblicza przestrzeni
Sylwetka: Loribelle Spirovski
Zdjęcia: Loribelle Spirovski
Publikacja: Black Label #2
Urodzona w 1990 roku w Manili Loribelle Spirovski ujawniła swój talent zaledwie kilka lat temu. Ale miłość do sztuki towarzyszy jej całe życie. Gdy w wieku dziewięciu lat opuściła Filipiny, by wraz z rodzicami zamieszkać w Sydney, rysunek okazał się dla niej lekarstwem na problemy z przystosowaniem do nowej rzeczywistości. Choć Spirovski stopniowo rozwijała swój warsztat i pokochała poznawane metodą prób i błędów medium, jakim jest malarstwo, powodowana brakiem wiary w szansę zrobienia kariery i możliwości zarobkowe jako artystka podjęła pragmatyczną decyzję, by sztuki jedynie nauczać. Mimo uzyskania dyplomu Edukacji Artystycznej w College of Fine Arts ostatecznie zrezygnowała z pracy nauczyciela, która okazała się zbyt odległa od jej wyobrażeń i obarczona dużym ciężarem emocjonalnym. Bliska załamania Spirovski przez pewien czas była zawieszona między potrzebą stabilności finansowej a wyborem ścieżki życiowej zgodnej ze swymi warunkami zawodowymi. Ponowne podjęcie przez nią w tym okresie malarstwa – zwieńczone ogromnym sukcesem – uwolniło ją od dylematu i pozwoliło rozwijać się dalej jako artystka.
Wielowymiarowe rozumienie historii sztuki zainspirowało ją do odważnego eksperymentowania, podejmowania ryzykownych decyzji i odnalezienia odpowiedniego języka wyrazu we własnej twórczości. W swoich pracach płynnie porusza się między różnymi stylami i technikami, łącząc elementy wystudiowanego realizmu, ekspresjonizmu i abstrakcji. Przy kongruentnym doborze koloru o wysokim nasyceniu, użyciu farb olejnych, akrylowych i węgla tworzy dosadne formy, które są zarówno sugestywne, jak i uderzające.
Podejmuje przede wszystkim temat przestrzeni oraz tego, jak jej napięcie i potrzeba wypełnienia kształtują przebywające w niej postaci. Proces powstawania wielu z tych obrazów zaczyna się od tła, a widoczna na nim reprezentacja o wielu twarzach odzwierciedla wrażliwość artystki na otoczenie i zyskuje wymiar pośredniego autoportretu ukazującego wszystkie aspekty jej tożsamości jako młodej kobiety i imigrantki, wraz z jej lękami, obsesjami i frustracjami.
Podejście to zostało nagrodzone w najbardziej prestiżowych konkursach artystycznych, m.in. Archibald Prize, Black Swan Art Prize, Cambridge Studio Gallery Art Prize i Doug Moran National Portrait Prize.